Виховна година “Куріння чи
здоров’я – вибирайте самі”
Мета: застерегти
підлітків від небезпечного впливу тютюнової залежності, шкідливих наслідків
тютюнопаління; стимулювати учнів до дотримання здорового способу життя,
виробляти навички охорони власного здоров’я
Хід заходу
1. Повідомлення теми, мети
2. Цільова настанова у формі дискусії
Вступне слово вчителя з елементами бесіди.
Чому люди
курять? Як сказати “Ні”?
Армія курців
поповнюється в основному за рахунок підлітків. Курці “зі стажем” зізнаються в
тому, що почали палити цигарки, ще навчаючись у школі. Ні для кого не секрет,
що зараз широко рекламуються різні марки сигарет на величезних бігбордах, по
телебаченню, “попереджають” про шкідливість куріння, у фільмах показують
розкутих жінок із сигаретою, які пускають легкий димок зі своїх вуст. Це стало
“нормою” для нашого життя. Лікарі, педагоги б’ють на сполох, попереджають, що
“куріння – бомба повільної дії”.
Тютюн –
трав’яниста рослина. До її ск5ладу входить нікотин, який викликає залежність.
Під час куріння нікотин швидко всмоктується в слизову оболонку рота, проникає в
легені, досягає певних рецепторів у мозку, звільняючи речовину-стимулятор
норадреналін.
Чинники, сприяють початку куріння тютюну:
- у колі однолітків механізм наслідування, щоб завоювати авторитет серед
інших;
- потреба здаватися сильним, дорослим;
Хоч при першій спробі тютюновий дим здається
підліткові ядучим, бажання стати дорослим, досвідченим, бути не гіршим від
інших у компанії вимагає від нього терпіти неприємні відчуття.
- Хто з вас пробував курити?
- Що відчували коли ви курили?
- Що на вашу думку змушує підлітка курити?
- Як ви вважаєте, як суспільство відноситься до тютюнопаління?
- Чи вважаєте тютюнопаління небезпечним для здоров’я?
- Причини, що зумовлюють відмову 10-18 річних дітей кинути курити?
- Що таке пасивне куріння?
- Що більше шкодить здоров’ю пасивне чи активне куріння?
Продовжуючи
палити, намагаючись довести собі, що зможе подолати слабкість, підліток
підходить до моменту, коли починає відчувати задоволення функціонального змісту
процесу куріння. Це призводить до звички, стає природним для курця, своєрідною
закоханістю, проти якої воля та розум людини безсилі. Нікотин розпадається в
організмі людини за дві години.. курці втрачають над собою контроль,
продовжують курити, не можуть позбутися нікотинової залежності. Виникає
рефлекс: рука постійно тягнеться за сигаретою. Нікотин вважається ефективним і
доступним засобом боротьби зі стресом, допомагає курцеві легко приборкати
негативні емоції, заспокоює і бадьорить.
1. Проведення вправ
1. Гра “Курінню – ні!”
Завдання: складіть рекламу, яка
спрямована проти куріння.
У сучасному
світі нас супроводжує багато спокус. Серед них сигарети. Як приємно запалити
сигарету, пускаючи легкі димові клубочки. Але замисліться: що стоїть за димовою
завісою!?
-- Жартівливий експеримент.
Учні поділяються
на 2 команди:
1. Надути на
швидкість повітряну кульку (щоб визначити продуктивність роботи легенів у
курців і в тих, які не палять),
2. Віджимання хлопців від підлоги.
-Що нового ви
дізналися під час заняття?
-Що вас вразило?
-Що особливо запам’яталося?
-Прокоментуйте ці рядки:
Ти тільки на цьому шляху пам’ятай:
Цурайся цигарки, від чарки тікай,
Чи бути здоровим – вирішуєш Ти!
Мета: формувати в учнів уявлення про Декларацію прав дитини;
ознайомити з основними положеннями Конвенції про права дитини; з’ясувати обов’язки та права дітей;
виробляти навички правомірної поведінки, негативне ставлення до правопорушень,
умінні протистояти негативним впливам. Формувати повагу до держави, її органів.
Розвивати критичне мислення як здатність аналізувати навколишню інформацію. Виховувати
самоповагу, почуття гідності й відповідальності за себе та за свої вчинки.
Обладнання: Декларація
прав дитини, підручник С.Гавриша «Права та свободи дитини», ілюстрації, костюми
казкових героїв, скринька, дзеркальце, написи «Позивач», «Відповідач», «Суддя»,
дерев’яний молоток.
Оформлення:
на дошці написаний епіграф, прикріплений плакат на правову тематику, з однієї
сторони дошки-права дітей,з іншої - обов′язки.
Сьогодні ми поговоримо на тему
«Права і обов’язки у нашому житті»
А чи знаєте ви, хто є найголовнішою людиною на планеті Земля?
Подивіться у скриньку і посміхніться тому, кого ви бачите. (Діти по черзі заглядають у
скриньку і бачать там себе — на дні скриньки
лежить дзеркало.)
— Щойно ви посміхнулись найголовнішій
людині на Землі!
Людина — найцінніший скарб. Кожен із вас —
особистість, і саме такої людини, як ви,
більше на Землі немає і не буде.
Сьогодні ми говоритимемо не лише про людину, а й про її права й обов'язки.
Кожна людина має почуття, здібності, характер. Як же
зробити, щоб такі різні, несхожі
люди все ж таки жили із повагою одне до одного? Для цього існують
правила, що визначають стосунки між
людьми. Життя змусило людей установити багато різних правил, і ми повсякчас з
ними маємо справу.
Є такі правила, що обов'язкові для всіх громадян країни, хто б вони не були — дорослі чи діти, робітники чи селяни,
вчителі чи учні. Це такі правила, що
встановлюють порядок у всій державі, обов'язки кожного громадянина та його
права. Називаються такі правила державними законами. А от як
вони сформувалися давайте ми з вами згадаємо.
Учень1. З давніх-давен люди мріяли про вільне щасливе життя без насильства,
жорстокості, приниження. Для досягнення цього вони повинні мати певні права –
права людини.
У давньому світі права людини були дуже обмеженими. Раб не мав права
розпоряджатися власним життям. Права людей різнилися залежно від того, яку
релігію вони сповідували, якої національності були. Людей із чорним кольором
шкіри примушували жити на спеціальних територіях.
Вчитель: А яке становище було у нашій країні?
Учень 2. У нашій країні, яка була частиною Російської імперії, до 1861 року існувало кріпацтво. Кріпаки були власністю багатих панів. З часом становище
змінилося на краще. Але великі права
і свободи, а разом із ними й
обов'язки ми отримали, коли
Україна стала незалежною у1991 році.
Вчитель. А які ви знаєте основні документи, де
записані права дітей?
Учень 3. Одним із основних документів є Декларація прав людини, яку проголосила Генеральна Асамблея Організації
Об'єднаних Націй 10 грудня 1948
року. Декларація Прав людини —
перший документ, у якому були
зазначені права дитини. Вона має 46 статей, які включені до нашої
Конституції.
Учень4. Ще один , також важливий документ – це
Конвенція про права дитини, схвалена сесією Генеральної Асамблеї ООН 20 листопада 1989 року (набула
чинності для України з 27 вересня 1991 року).
Головним завданням Конвенції є забезпечення дітей
особливим піклуванням та допомогою, надання необхідного захисту, сприяння
сім'ї.
Конвенція визнає, що дитині необхідна сім'я, дитина
має зростати у щасті, любові
та розумінні. Дитина має
виховуватись у мирі, гідності, терпимості, свободі та солідарності.
Учень 5. Головний закон нашої країни - Конституція України, яка була прийнята 28 червня 1997 року. У статтях Конституції сформульовані права й
обов'язки громадян України. Розділ
про права людини — один із найважливіших
у Конституції нашої країни.
Учень 6. Закон України «Про охорону дитинства»
прийнятий у квітні 2001 року
Вчитель. Але сьогодні , на жаль, ми не можемо не згадати про те, як одна з
держав- засновниць ООН порушила державний суверенітет нашої держави, порушила наше
право на життя, порушила всі права громадян: і дорослих, і дітей. Знову гинуть
люди – військові, цивільні, дорослі і діти.
Давайте пом′янемо пам'ять про загиблих у цій новітній війні хвилиною
мовчання.
Вчитель. Життєвий досвід не тільки свідчить, але й учить, що не буде дітей
– не існуватиме й держави. Діти – дзеркало будь-якої держави, її майбутнє.
Кожна держава любить дітей і піклується про них.
Права дитини – це певні можливості, що надаються вам, дітям (до 18 років),
для того, щоб жити і дорослішати. Інакше кажучи те, що ви можете робити і в
чому вам не можуть відмовити, щоб повноцінно жити.
Усі ви добре знаєте ці права. Давайте зараз їх згадаємо.
Ø Усі діти мають право вільно висловлювати свою думку.
Ø Усі діти мають право на вільне спілкування.
Ø Усі діти мають право на свободу совісті, думки і
релігії.
Ø Усі діти мають право на отримання інформації.
Ø Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля.
Ø Усі діти мають право на повноцінне харчування.
Ø Усі діти мають право на отримання освіти.
Ø Усі діти мають право на медичну допомогу.
Ø Усі діти є рівні у правах, ніхто не повинен їх
порушувати.
Ø Жодна дитини не повинна бути жертвою насильства або
війни.
Ø Жодна дитини не повинна бути скривджена і зневажена.
Ø Кожна дитина має право на любов і спілкування.
Ø Особлива турбота дітям-інвалідам.
Ø Особлива турбота дітям-біженцям.
Ø Особлива турбота дітям без сімей.
Ø Особлива увага дітям, що перебувають у конфлікті з
законом.
А хто порушує ці права, той має відповідати за законом через суд.
Ось і сьогодні ми відвідаємо залу суду, де
розглядатиметься декілька судових справ із питань порушення прав дітей.
Позивач: Червона Шапочка.
Справу веде суддя: Данильчук Сергій Леонідович
(Діти-«герої» займають
відповідні місця: 2 кафедри, стіл судді, дерев'яний молоток.)
С е к р е т а р: слухається справа за позовом Червоної шапочки. Позивач і
відповідач присутні в залі .
С у д д я: Слово має позивач.
Червона Шапочка. Ваша честь!
Ідучи дорогою через ліс до хворої бабусі, я зустріла Вовка. Він сказав, що
він чуйний, добрий, що він також
хоче провідати хвору бабусю. Я йому
повірила. Ми вирішили позмагатися: підемо різними дорогами, хто швидше
дістанеться місця. Але Вовк
випередив мене, обманом забрався до хати,
з'їв бабусю, а потім і мене.
Суддя. Відповідачу, що ви можете сказати про таку заяву. Це правда?
Вовк. Ваша честь! Це правда! Але я був голодний, а я маю право на повноцінне
харчування!
Суддя. Усе зрозуміло! Навіть немає потреби йти до нарадчої
кімнати! Оголошується рішення суду! (Удар молотком.) Ви, шановний (до Вовка), порушили головне право дитини — право на життя!
По-друге, Ви незаконно ввірвалися до чужої оселі.
Тому Ви вважаєтеся винним у злочині. Суд зобов'язує Вас вивчити права дітей і рекомендує харчуватися тільки рослинною їжею. Рішення прийнято! (Удар.)
Виходять Червона Шапочка і
Вовк, стають перед дітьми.
Червона Шапочка. У майбутньому я не буду такою довірливою до
незнайомих і не буду з ними навіть
розмовляти!
Вовк. Виконуватиму рішення суду— буду вегетаріанцем!
— Які права дитини порушив Вовк? Чи потрібно спілкуватися з незнайомими
людьми?
(було порушено право на життя,
жодна дитина не повинна бути жертвою насильства, жодна дитина не повинна бути
скривджена)
Секретар: слухається справа №2 Позивач: Герда. Відповідач: Снігова Королева.
Обидві сторони присутні в залі.
Справу веде суддя: Покарець Павло Юрійович
Суддя: слово має позивач.
Герда. Ваша честь! Снігова Королева викрала
мого названого брата Кая, зачарувала його і залишила жити в своєму
кришталевому палаці. Скільки сліз я пролила, всі навіть повірили, що Кая
немає в живих, що, можливо, потонув у річці. Потім, шукаючи його, я подолала багато перешкод.
Снігова Королева. Я —
Королева! І не маю відповідати ні за що! І потім, він сам прив'язав свої санчата до моїх саней.
Суддя. Шановна! Хто б Ви не були, але маєте відповідати перед законом!
Снігова Королева. Нічого поганого я не скоїла! Хлопчикові я бажала лише добра! Я обіцяла йому увесь світ і пару ковзанів!
С у д д я. Це лише Ваша думка. Але дитина має право на власну думку, а Ви його зачарували і позбавили його прав! У вас є ще щось у своє виправдання?
Снігова Королева. Я не винна!
Суддя. Оголошується рішення суду! (Удар.) Відповідач
порушила право дитини на захист від
викрадення, позбавила права дитини на власну думку. Суд зобов'язує Вас
вивчити і знати права дітей. Зробивши це, а також маючи хороші
рекомендації ви зможете звернутися до відповідних державних
органів з проханням взяти на виховання і догляд дитину-сирітку , адже таким діткам, що не мають батьків, потрібна особлива увага! Але без усяких чарів, шановна! Рішення прийнято! (Удар.)
Виходять Герда і Снігова Королева (з-за
кафедри).
Герда. Будьте обережні з незнайомцями! Не
впускайте в будинок, коли немає
вдома батьків, не сідайте в машину до незнайомих, не беріть від них гостинці,
не гуляйте далеко від своєї домівки!
Снігова Королева. Я прислухаюсь до рішення суду і обов’язково змінюсь
для того, щоб мені дозволили взяти на виховання
дитину-сирітку.
Вчитель: Які права дитини порушено в цій судовій справі?
(Усі діти
мають право вільно висловлювати свою думку, особлива турбота дітям без сімей)
Секретар: слухається справа №3. Позивач:
Попелюшка. Відповідач:
Мачуха.
Справу веде суддя: Шевчук Віталій Володимирович.
Суддя: слово має позивач.
Попелюшка. Ваша честь! Життя з моєю Мачухою та її двома доньками стало нестерпним. Вони мене ненавидять. Усю брудну роботу виконую я: і перу, і прибираю, у той час, коли сестри лише
сплять та крутяться перед дзеркалом. Я вбрана в лахміття, а вони — в гарних дорогих сукнях. Я сплю на горищі в соломі, а сестри — в розкішних
кімнатах, на пухових перинах.
Суддя. Відповідайте, відповідачу, що Ви скажете на цю заяву?
Мачуха. Це моя сім'я, і я сама в ній розберусь!
С у д д я. У Попелюшки є права, і Ви їх порушуєте. За це Ви відповідатимете
за законом! Відповідайте, чому Ви так
поводитесь з пасербицею?
М а ч у х а. Я ненавиджу її за красу! Поряд із нею мої власні дочки здаються
негарними!
С у д д я. Суду все зрозуміло. Оголошується рішення суду. {Удар.)
У Конвенції ООН про права дитини зазначено: діти
мають рівні права, не повинні залучатись до важкої, непосильної праці, мають право на відпочинок, дитина не повинна бути скривджена. А головне — має право на любов та
піклування! Ви порушили цілу низку прав Попелюшки і визнані винною. Суд зобов'язує вас вивчити права дитини і радить не порушувати їх. І запам’ятайте
головне правило моралі «Ставтест до інших так, як би ви хотіли, щоб
ставилися до вас». Робіть висновки.
Рішення прийнято!
Виходять Мачуха і Попелюшка.
Попелюшка. Дорогі друзі! Вивчайте і знайте свої права!
М а ч у х а. Я вже зрозуміла правило, яке щойно почула
від судді і тому більше ніколи не ображатиму свою пасербицю Попелюшку!
Вчитель: Які права дитини порушено в цій судовій справі?
(діти мають
рівні права, не повинні залучатись до важкої, непосильної
праці, мають право на відпочинок, дитина
не повинна бути скривджена. А
головне — має право на любов та піклування!)
Вчитель: Ми розглянули кілька судових справ. Ви переконались,
що держава своїм законом — Конвенцією — захищає права дітей.
Розглянемо декілька життєвих ситуацій.
Катя допомагає мамі розносити пошту. Вона цікавиться
життям своїх друзів, а тому іноді перечитує листи та листівки, адресовані
іншим.
— Яке право вона
порушує? (Право на приватне
Життя й таємницю кореспонденції.)
Ситуація
2. 9-річний Сергій написав вірші й хотів надіслати їх у
дитячий журнал. Але його старший брат зауважив: «Даремно посилаєш, ти ж неповнолітній,
не можеш бути автором, і тому твої вірші
не надрукують».
— Чи правий старший
брат? (ні, всі діти мають право вільно
висловлювати свою думку, право на вільне спілкування)
Ситуація
3. Якщо ви захворіти, на що ви маєте право?
Ситуація
4. Якщо до класу прийшла дівчинка-інвалід, як ви поводитиметься? (Особлива
увага дітям-інвалідам)
Ситуація
5.В силу різних обставин дитина виросла між тваринами і не вміє говорити
людською мовою — лише видавати незрозумілі, з точки зору людей, звірячі звуки.
Чи мають право люди, що знайшли дитину в лісі,
замкнути її в клітці та поводитися з ним, як із
твариною? Які права дитини порушено?
(Ні в якому разі. ЇЇ може бути
визнаний неповноцінною дитиною, і в цьому випадку згідно з Конвенцією
мають забезпечити гідні умови зростання і виховання. Крім того,
Конвенцією суворо заборонено будь-яке жорстоке поводження з дитиною, що
принижує її гідність та шкодить фізичному й психічному здоров'ю.)
Ситуація
6. Батько 9-річного Сергія покинув сім'ю й ніякої матеріальної допомоги не
надає. Мати Сергія ніде не працює, вона жебракує в метрополітені й примушує
Сергія стояти поруч. Якщо він відмовляється, мати лякає його тим, що перестане
годувати і вижене з дому.
Примушування до жебрацтва — це
порушення прав дитини матір'ю й навіть підстава для позбавлення її батьківських
прав
Ситуація
7. 15-річна Катерина живе з мамою. Вона добре вчиться. Мати, бажаючи, щоб
дочка стала студенткою престижного навчального закладу, забороняє Катерині
спілкуватися з подругами, ходити на дискотеки, відвідувати секцію шейпінгу і
навіть носити модний одяг. Коли Катерина сперечається з матір'ю, та просто
закриває її у кімнаті, щоб дочка подумала над своєю поведінкою.
Згідно положень законодавства дитина має право на повагу до своєї
індивідуальності та право на дозвілля.
Великий педагог В. О. Сухомлинський говорив: «Сьогодні
— діти, завтра — народ!» Звичайно, діти — майбутнє нашої держави, і від
вашого фізичного
розвитку, знань, вмінь залежатиме, якою буде наша Україна.
«Діти — живі квіти землі! — писав М. Горький.— І як кожній квітці потрібні
певні погодні умови для повного розвитку, так і дітям потрібно створити необхідні умови для їх нормального життя.
Тож не втомлюймось жити, цінуймо
кожну мить!» А можливо і ви пригадали якісь прислів’я або вислови відомих
людей, що стосуються прав людини.
(-Знання закону не в тому, щоб знати його слова,
а в тому, щоб розуміти їх зміст;
-Незнання закону не звільняє від
відповідальності;
-«Право- це все те, що є істинне та
справедливе». Віктор Гюго;
-«Свобода полягає в тому,щоб залежати лише від
закону» Вольтер)
Ви знаєте свої права але слід знати й свої обов’язки.
(Учні
перелічують обов’язки, створюють квітку, прикріплюючи пелюстки до дошки)
1 . Поважати і
любити своє оточення. Ставитися до всіх так, як би ми
хотіли, щоб ставились до нас.
2. Поважати
близьких та друзів. Не принижувати гідності кожної людини. Поводитись так, щоб
своєю поведінкою не порушувати прав іншої людини.
3. Бути
толерантним до людей. Поважати їх і допомагати їм.
4. Дотримуватись
режиму харчування. Вживати продукти до кінця терміну придатності. Поважати
працю кухарів.
5. Дотримуватись
правил моральної етики; організовувати дозвілля так, щоб воно приносило корись
і не заважало іншим.
6. Сумлінно
навчатись; активно працювати на уроках, готуватись самотужки; старанно
виконувати домашні завдання.
7. Дотримуватись
певних норм поведінки, прийнятих у суспільстві. Намагатись не створювати
ситуації, які призводять до порушення закону.
8. Поважати своє
оточення. Давати нагоду кожному висловлювати свої думки. Не нав'язувати своїх
поглядів іншим, якщо вони з ними не згодні.
9. Цінувати і
дбати про своє здоров'я. Виконувати приписи лікарів у разі потреби.
10. Поважати
співрозмовників. Коректно і тактовно висловлювати свої думки. Дотримуватись
правил мовного етикету.
11. З повагою
ставитися до людей, які піклуються про нас.
12. Виконувати
роботу, яка не завдає шкоди здоров'ю. Виконувати всі види обслуговуючої праці.
13. Самостійно
знаходити інформацію в різноманітних джерелах.
1 4. Не ображати
і не принижувати оточуючих.
15.
Дотримуватись норм і правил поведінки, прийнятих у суспільстві. Не створювати
ситуацій, що можуть спричинити нещасні випадки.
А тепер вікторина. Чи знаєте ви ?
Від народження
ви маєте певні права, які гарантовані і захищаються державою.
Їх ви повинні
знати й реалізовувати щодня. Але пам’ятайте: ваші права не повинні порушувати
права інших. З часом у вас збільшиться обов'язків і відповідальності. Існують
закони, які визначають ваші обов'язки. Ви мусите їх знати.
Незнання закону
не звільняє вас від відповідальності за ваші вчинки, дії або бездіяльність. Я хочу, щоб ви зрозуміли, що людина повинна жити прекрасним, повним надій і сподівань життям. Де б ви не були, ким би ви не стали, ви повинні знати свої
права та обов'язки і бути Людиною.
Наша виховна година добігає кінця і на завершення я
хотіла б почути від вас, що ви взяли з цієї виховної години, які висновки ви
зробили для себе?
Хочеш Людиною
справжньою стати,
Наші закони
навчись поважати.
Навчись їх
виконувать завжди і всюди,
Тоді і тебе
поважатимуть люди!Мета: формувати в учнів уявлення про Декларацію прав дитини;
ознайомити з основними положеннями Конвенції про права дитини; з’ясувати обов’язки та права дітей;
виробляти навички правомірної поведінки, негативне ставлення до правопорушень,
умінні протистояти негативним впливам. Формувати повагу до держави, її органів.
Розвивати критичне мислення як здатність аналізувати навколишню інформацію.
Виховувати самоповагу, почуття гідності й відповідальності за себе та за свої
вчинки.
Обладнання: Декларація
прав дитини, підручник С.Гавриша «Права та свободи дитини», ілюстрації, костюми
казкових героїв, скринька, дзеркальце, написи «Позивач», «Відповідач», «Суддя»,
дерев’яний молоток.
Оформлення:
на дошці написаний епіграф, прикріплений плакат на правову тематику, з однієї
сторони дошки-права дітей,з іншої - обов′язки.
Сьогодні ми поговоримо на тему
«Права і обов’язки у нашому житті»
А чи знаєте ви, хто є найголовнішою людиною на планеті Земля?
Подивіться у скриньку і посміхніться тому, кого ви бачите. (Діти по черзі заглядають у
скриньку і бачать там себе — на дні скриньки
лежить дзеркало.)
— Щойно ви посміхнулись найголовнішій
людині на Землі!
Людина — найцінніший скарб. Кожен із вас —
особистість, і саме такої людини, як ви,
більше на Землі немає і не буде.
Сьогодні ми говоритимемо не лише про людину, а й про її права й обов'язки.
Кожна людина має почуття, здібності, характер. Як же
зробити, щоб такі різні, несхожі
люди все ж таки жили із повагою одне до одного? Для цього існують
правила, що визначають стосунки між
людьми. Життя змусило людей установити багато різних правил, і ми повсякчас з
ними маємо справу.
Є такі правила, що обов'язкові для всіх громадян країни, хто б вони не були — дорослі чи діти, робітники чи селяни,
вчителі чи учні. Це такі правила, що
встановлюють порядок у всій державі, обов'язки кожного громадянина та його
права. Називаються такі правила державними законами. А от як
вони сформувалися давайте ми з вами згадаємо.
Учень1. З давніх-давен люди мріяли про вільне щасливе життя без насильства,
жорстокості, приниження. Для досягнення цього вони повинні мати певні права –
права людини.
У давньому світі права людини були дуже обмеженими. Раб не мав права
розпоряджатися власним життям. Права людей різнилися залежно від того, яку
релігію вони сповідували, якої національності були. Людей із чорним кольором
шкіри примушували жити на спеціальних територіях.
Вчитель: А яке становище було у нашій країні?
Учень 2. У нашій країні, яка була частиною Російської імперії, до 1861 року існувало кріпацтво. Кріпаки були власністю багатих панів. З часом становище
змінилося на краще. Але великі права
і свободи, а разом із ними й
обов'язки ми отримали, коли
Україна стала незалежною у1991 році.
Вчитель. А які ви знаєте основні документи, де
записані права дітей?
Учень 3. Одним із основних документів є Декларація прав людини, яку проголосила Генеральна Асамблея Організації
Об'єднаних Націй 10 грудня 1948
року. Декларація Прав людини —
перший документ, у якому були
зазначені права дитини. Вона має 46 статей, які включені до нашої
Конституції.
Учень4. Ще один , також важливий документ – це
Конвенція про права дитини, схвалена сесією Генеральної Асамблеї ООН 20 листопада 1989 року (набула
чинності для України з 27 вересня 1991 року).
Головним завданням Конвенції є забезпечення дітей
особливим піклуванням та допомогою, надання необхідного захисту, сприяння
сім'ї.
Конвенція визнає, що дитині необхідна сім'я, дитина
має зростати у щасті, любові
та розумінні. Дитина має
виховуватись у мирі, гідності, терпимості, свободі та солідарності.
Учень 5. Головний закон нашої країни - Конституція України, яка була прийнята 28 червня 1997 року. У статтях Конституції сформульовані права й
обов'язки громадян України. Розділ
про права людини — один із найважливіших
у Конституції нашої країни.
Учень 6. Закон України «Про охорону дитинства»
прийнятий у квітні 2001 року
Вчитель. Але сьогодні , на жаль, ми не можемо не згадати про те, як одна з
держав- засновниць ООН порушила державний суверенітет нашої держави, порушила
наше право на життя, порушила всі права громадян: і дорослих, і дітей. Знову
гинуть люди – військові, цивільні, дорослі і діти.
Давайте пом′янемо пам'ять про загиблих у цій новітній війні хвилиною
мовчання.
Вчитель. Життєвий досвід не тільки свідчить, але й учить, що не буде дітей
– не існуватиме й держави. Діти – дзеркало будь-якої держави, її майбутнє.
Кожна держава любить дітей і піклується про них.
Права дитини – це певні можливості, що надаються вам, дітям (до 18 років),
для того, щоб жити і дорослішати. Інакше кажучи те, що ви можете робити і в
чому вам не можуть відмовити, щоб повноцінно жити.
Усі ви добре знаєте ці права. Давайте зараз їх згадаємо.
Ø Усі діти мають право вільно висловлювати свою думку.
Ø Усі діти мають право на вільне спілкування.
Ø Усі діти мають право на свободу совісті, думки і
релігії.
Ø Усі діти мають право на отримання інформації.
Ø Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля.
Ø Усі діти мають право на повноцінне харчування.
Ø Усі діти мають право на отримання освіти.
Ø Усі діти мають право на медичну допомогу.
Ø Усі діти є рівні у правах, ніхто не повинен їх
порушувати.
Ø Жодна дитини не повинна бути жертвою насильства або
війни.
Ø Жодна дитини не повинна бути скривджена і зневажена.
Ø Кожна дитина має право на любов і спілкування.
Ø Особлива турбота дітям-інвалідам.
Ø Особлива турбота дітям-біженцям.
Ø Особлива турбота дітям без сімей.
Ø Особлива увага дітям, що перебувають у конфлікті з
законом.
А хто порушує ці права, той має відповідати за законом через суд.
Ось і сьогодні ми відвідаємо залу суду, де розглядатиметься
декілька судових справ із питань порушення прав дітей.
Позивач: Червона Шапочка.
Справу веде суддя: Данильчук Сергій Леонідович
(Діти-«герої» займають
відповідні місця: 2 кафедри, стіл судді, дерев'яний молоток.)
С е к р е т а р: слухається справа за позовом Червоної шапочки. Позивач і
відповідач присутні в залі .
С у д д я: Слово має позивач.
Червона Шапочка. Ваша честь!
Ідучи дорогою через ліс до хворої бабусі, я зустріла Вовка. Він сказав, що
він чуйний, добрий, що він також
хоче провідати хвору бабусю. Я йому
повірила. Ми вирішили позмагатися: підемо різними дорогами, хто швидше
дістанеться місця. Але Вовк
випередив мене, обманом забрався до хати,
з'їв бабусю, а потім і мене.
Суддя. Відповідачу, що ви можете сказати про таку заяву. Це правда?
Вовк. Ваша честь! Це правда! Але я був голодний, а я маю право на повноцінне
харчування!
Суддя. Усе зрозуміло! Навіть немає потреби йти до нарадчої
кімнати! Оголошується рішення суду! (Удар молотком.) Ви, шановний (до Вовка), порушили головне право дитини — право на життя!
По-друге, Ви незаконно ввірвалися до чужої оселі.
Тому Ви вважаєтеся винним у злочині. Суд зобов'язує Вас вивчити права дітей і рекомендує харчуватися тільки рослинною їжею. Рішення прийнято! (Удар.)
Виходять Червона Шапочка і
Вовк, стають перед дітьми.
Червона Шапочка. У майбутньому я не буду такою довірливою до
незнайомих і не буду з ними навіть
розмовляти!
Вовк. Виконуватиму рішення суду— буду вегетаріанцем!
— Які права дитини порушив Вовк? Чи потрібно спілкуватися з незнайомими
людьми?
(було порушено право на життя,
жодна дитина не повинна бути жертвою насильства, жодна дитина не повинна бути
скривджена)
Секретар: слухається справа №2 Позивач: Герда. Відповідач: Снігова Королева.
Обидві сторони присутні в залі.
Справу веде суддя: Покарець Павло Юрійович
Суддя: слово має позивач.
Герда. Ваша честь! Снігова Королева викрала
мого названого брата Кая, зачарувала його і залишила жити в своєму
кришталевому палаці. Скільки сліз я пролила, всі навіть повірили, що Кая
немає в живих, що, можливо, потонув у річці. Потім, шукаючи його, я подолала багато перешкод.
Снігова Королева. Я —
Королева! І не маю відповідати ні за що! І потім, він сам прив'язав свої санчата до моїх саней.
Суддя. Шановна! Хто б Ви не були, але маєте відповідати перед законом!
Снігова Королева. Нічого поганого я не скоїла! Хлопчикові я бажала лише добра! Я обіцяла йому увесь світ і пару ковзанів!
С у д д я. Це лише Ваша думка. Але дитина має право на власну думку, а Ви його зачарували і позбавили його прав! У вас є ще щось у своє виправдання?
Снігова Королева. Я не винна!
Суддя. Оголошується рішення суду! (Удар.) Відповідач
порушила право дитини на захист від
викрадення, позбавила права дитини на власну думку. Суд зобов'язує Вас
вивчити і знати права дітей. Зробивши це, а також маючи хороші
рекомендації ви зможете звернутися до відповідних державних
органів з проханням взяти на виховання і догляд дитину-сирітку , адже таким діткам, що не мають батьків, потрібна особлива увага! Але без усяких чарів, шановна! Рішення прийнято! (Удар.)
Виходять Герда і Снігова Королева (з-за
кафедри).
Герда. Будьте обережні з незнайомцями! Не
впускайте в будинок, коли немає
вдома батьків, не сідайте в машину до незнайомих, не беріть від них гостинці,
не гуляйте далеко від своєї домівки!
Снігова Королева. Я прислухаюсь до рішення суду і обов’язково змінюсь
для того, щоб мені дозволили взяти на виховання
дитину-сирітку.
Вчитель: Які права дитини порушено в цій судовій справі?
(Усі діти
мають право вільно висловлювати свою думку, особлива турбота дітям без сімей)
Секретар: слухається справа №3. Позивач:
Попелюшка. Відповідач:
Мачуха.
Справу веде суддя: Шевчук Віталій Володимирович.
Суддя: слово має позивач.
Попелюшка. Ваша честь! Життя з моєю Мачухою та її двома доньками стало нестерпним. Вони мене ненавидять. Усю брудну роботу виконую я: і перу, і прибираю, у той час, коли сестри лише
сплять та крутяться перед дзеркалом. Я вбрана в лахміття, а вони — в гарних дорогих сукнях. Я сплю на горищі в соломі, а сестри — в розкішних
кімнатах, на пухових перинах.
Суддя. Відповідайте, відповідачу, що Ви скажете на цю заяву?
Мачуха. Це моя сім'я, і я сама в ній розберусь!
С у д д я. У Попелюшки є права, і Ви їх порушуєте. За це Ви відповідатимете
за законом! Відповідайте, чому Ви так
поводитесь з пасербицею?
М а ч у х а. Я ненавиджу її за красу! Поряд із нею мої власні дочки здаються
негарними!
С у д д я. Суду все зрозуміло. Оголошується рішення суду. {Удар.)
У Конвенції ООН про права дитини зазначено: діти
мають рівні права, не повинні залучатись до важкої, непосильної праці, мають право на відпочинок, дитина не повинна бути скривджена. А головне — має право на любов та
піклування! Ви порушили цілу низку прав Попелюшки і визнані винною. Суд зобов'язує вас вивчити права дитини і радить не порушувати їх. І запам’ятайте
головне правило моралі «Ставтест до інших так, як би ви хотіли, щоб
ставилися до вас». Робіть висновки.
Рішення прийнято!
Виходять Мачуха і Попелюшка.
Попелюшка. Дорогі друзі! Вивчайте і знайте свої права!
М а ч у х а. Я вже зрозуміла правило, яке щойно почула
від судді і тому більше ніколи не ображатиму свою пасербицю Попелюшку!
Вчитель: Які права дитини порушено в цій судовій справі?
(діти мають
рівні права, не повинні залучатись до важкої, непосильної
праці, мають право на відпочинок, дитина
не повинна бути скривджена. А
головне — має право на любов та піклування!)
Вчитель: Ми розглянули кілька судових справ. Ви переконались,
що держава своїм законом — Конвенцією — захищає права дітей.
Розглянемо декілька життєвих ситуацій.
Катя допомагає мамі розносити пошту. Вона цікавиться
життям своїх друзів, а тому іноді перечитує листи та листівки, адресовані
іншим.
— Яке право вона
порушує? (Право на приватне
Життя й таємницю кореспонденції.)
Ситуація
2. 9-річний Сергій написав вірші й хотів надіслати їх у
дитячий журнал. Але його старший брат зауважив: «Даремно посилаєш, ти ж неповнолітній,
не можеш бути автором, і тому твої вірші
не надрукують».
— Чи правий старший
брат? (ні, всі діти мають право вільно
висловлювати свою думку, право на вільне спілкування)
Ситуація
3. Якщо ви захворіти, на що ви маєте право?
Ситуація
4. Якщо до класу прийшла дівчинка-інвалід, як ви поводитиметься? (Особлива
увага дітям-інвалідам)
Ситуація
5.В силу різних обставин дитина виросла між тваринами і не вміє говорити
людською мовою — лише видавати незрозумілі, з точки зору людей, звірячі звуки.
Чи мають право люди, що знайшли дитину в лісі,
замкнути її в клітці та поводитися з ним, як із
твариною? Які права дитини порушено?
(Ні в якому разі. ЇЇ може бути
визнаний неповноцінною дитиною, і в цьому випадку згідно з Конвенцією
мають забезпечити гідні умови зростання і виховання. Крім того,
Конвенцією суворо заборонено будь-яке жорстоке поводження з дитиною, що
принижує її гідність та шкодить фізичному й психічному здоров'ю.)
Ситуація
6. Батько 9-річного Сергія покинув сім'ю й ніякої матеріальної допомоги не
надає. Мати Сергія ніде не працює, вона жебракує в метрополітені й примушує
Сергія стояти поруч. Якщо він відмовляється, мати лякає його тим, що перестане
годувати і вижене з дому.
Примушування до жебрацтва — це
порушення прав дитини матір'ю й навіть підстава для позбавлення її батьківських
прав
Ситуація
7. 15-річна Катерина живе з мамою. Вона добре вчиться. Мати, бажаючи, щоб
дочка стала студенткою престижного навчального закладу, забороняє Катерині
спілкуватися з подругами, ходити на дискотеки, відвідувати секцію шейпінгу і
навіть носити модний одяг. Коли Катерина сперечається з матір'ю, та просто
закриває її у кімнаті, щоб дочка подумала над своєю поведінкою.
Згідно положень законодавства дитина має право на повагу до своєї
індивідуальності та право на дозвілля.
Великий педагог В. О. Сухомлинський говорив: «Сьогодні
— діти, завтра — народ!» Звичайно, діти — майбутнє нашої держави, і від
вашого фізичного
розвитку, знань, вмінь залежатиме, якою буде наша Україна.
«Діти — живі квіти землі! — писав М. Горький.— І як кожній квітці потрібні
певні погодні умови для повного розвитку, так і дітям потрібно створити необхідні умови для їх нормального життя.
Тож не втомлюймось жити, цінуймо
кожну мить!» А можливо і ви пригадали якісь прислів’я або вислови відомих
людей, що стосуються прав людини.
(-Знання закону не в тому, щоб знати його слова,
а в тому, щоб розуміти їх зміст;
-Незнання закону не звільняє від
відповідальності;
-«Право- це все те, що є істинне та
справедливе». Віктор Гюго;
-«Свобода полягає в тому,щоб залежати лише від
закону» Вольтер)
Ви знаєте свої права але слід знати й свої обов’язки.
(Учні
перелічують обов’язки, створюють квітку, прикріплюючи пелюстки до дошки)
1 . Поважати і
любити своє оточення. Ставитися до всіх так, як би ми
хотіли, щоб ставились до нас.
2. Поважати
близьких та друзів. Не принижувати гідності кожної людини. Поводитись так, щоб
своєю поведінкою не порушувати прав іншої людини.
3. Бути
толерантним до людей. Поважати їх і допомагати їм.
4. Дотримуватись
режиму харчування. Вживати продукти до кінця терміну придатності. Поважати
працю кухарів.
5. Дотримуватись
правил моральної етики; організовувати дозвілля так, щоб воно приносило корись
і не заважало іншим.
6. Сумлінно
навчатись; активно працювати на уроках, готуватись самотужки; старанно
виконувати домашні завдання.
7. Дотримуватись
певних норм поведінки, прийнятих у суспільстві. Намагатись не створювати
ситуації, які призводять до порушення закону.
8. Поважати своє
оточення. Давати нагоду кожному висловлювати свої думки. Не нав'язувати своїх
поглядів іншим, якщо вони з ними не згодні.
9. Цінувати і
дбати про своє здоров'я. Виконувати приписи лікарів у разі потреби.
10. Поважати
співрозмовників. Коректно і тактовно висловлювати свої думки. Дотримуватись
правил мовного етикету.
11. З повагою
ставитися до людей, які піклуються про нас.
12. Виконувати
роботу, яка не завдає шкоди здоров'ю. Виконувати всі види обслуговуючої праці.
13. Самостійно знаходити
інформацію в різноманітних джерелах.
1 4. Не ображати
і не принижувати оточуючих.
15.
Дотримуватись норм і правил поведінки, прийнятих у суспільстві. Не створювати
ситуацій, що можуть спричинити нещасні випадки.
А тепер вікторина. Чи знаєте ви ?
Від народження
ви маєте певні права, які гарантовані і захищаються державою.
Їх ви повинні
знати й реалізовувати щодня. Але пам’ятайте: ваші права не повинні порушувати
права інших. З часом у вас збільшиться обов'язків і відповідальності. Існують
закони, які визначають ваші обов'язки. Ви мусите їх знати.
Незнання закону
не звільняє вас від відповідальності за ваші вчинки, дії або бездіяльність. Я хочу, щоб ви зрозуміли, що людина повинна жити прекрасним, повним надій і сподівань життям. Де б ви не були, ким би ви не стали, ви повинні знати свої
права та обов'язки і бути Людиною.
Наша виховна година добігає кінця і на завершення я
хотіла б почути від вас, що ви взяли з цієї виховної години, які висновки ви
зробили для себе?
Хочеш Людиною
справжньою стати,
Наші закони
навчись поважати.
Навчись їх виконувать
завжди і всюди,
Тоді і тебе
поважатимуть люди!
(На столі букет квітів, перев’язаний чорною стрічкою,
шматок чорного хліба, інша, свічка, колосся пшениці.)
(Звучить сумна мелодія, на
її фоні учениця читає.)
Учениця. Хто водить за мною запалими очима-криницями, очима,
у які перелилися всі страждання, муки й скорботи роду людського і
розпинає душу мою на хресті всевишньої печалі? Хто щоночі будить, стогне,
квилить, плаче і веде у холодну ріку, де розлилися не води, а сльози мого
народу? У ній ні дна, на берегів.
І знову вони йдуть щодня, щоднини, щоночі, мільйони
тіней, мільйони очей,крокують небесним Чумацьким шляхом
і повертають до мого серця. Ідуть
українські Варвари-великомучениці, пригортають до
грудей немовлят босоногі богородиці в мотках сорочках, пливуть Марії-Оранти,
святі Покрови роду нашого
Василі, Івани, Петри, янголи крізь мене летять. Лишають білий крик, білий зойк
крил, що сходить у мені чорною-пречорною мукою.
(Затихає музика. Виходять учні)
Ведучий. 1933 рік. Найчорніший час в історії
України. У світі не зафіксовано голоду подібного тому, що випав тоді на долю
однієї з найродючіших країн. Жахливо навіть через 80 роки ступати болючими
стежками страшної трагедії, яка розігралася на благословенній землі квітучого
українського краю. Досі не віриться, що тут раптово зник хліб, люди залишалися
без зернини. І це у врожайний 1932 рік. Пухли старі й малі, вимирали роди
і села. Смерть бродила на шляхах, на полі, в хатах.
У серце б’ють, неначе молот.
Ведуча. Україну називали житницею, але,
грабуючи її, по-справжньому не давали їй жити. Через те й була наша Україна
вбогою та знедоленою, як Шевченкова наймичка. Хоч і сильна духом.
Остання хлібина Це остання хлібина, остання!
Батько й діти не їли зрання,
Це остання хлібина, остання!
Після неї голодна смерть.
Плаче й крає, мов соломину,
Тату, їжте ось цю шкуринку,
Майте жалю до нас краплинку,
Взяв шкуринку дідусь і плаче,
Сиве око, сліпе, незряче,
Б’ється рівно і хоче жить.
Стали кожному крихти в горлі,
Спазми в горлі. Немає слів.
А над хатою — клекіт орлів,
А на вигоні — трупи чорні,
Там, де саваном сніг білів.
Ведучий. Без болю не згадати страшні муки і переживання
українського народу в 1932-1933 роках. Ще довго-довго, з
покоління в покоління будуть передавати батьки синам і дочкам, а ті своїм дітям
спогади про тих, які залишили життя земне у пекельних муках.
В четвер мені пішов десятий рік.
Хіба в такому віці помирають?
Ви тільки поверніть мене на бік.
Я чую запах квітів. Я не вмер?
А небо стрімко падає додолу,
Тримайте хтось хоча б за коси верб.
Куди ж ви, люди, людоньки, куди?
В клітинці кожній — озеро води.
А житечко моє таке густе,
І мамина рука іще гаряча.
Вам стане соромно колись за те,
Та я вже цього не побачу.
Учитель. Пройдуть роки, минуть десятиліття, а трагедія 1933 року все одно хвилюватиме серця людей.
І тих, кого вона зачепила своїм чорним крилом, і тих, хто народився після тих
страшних років. Вона завжди буде об’єднувати всіх живих одним спогадом, однією
печаллю, однією надією. Адже й нині живе у пам’яті народу прокляття тим, хто
збиткувався над його долею і життям. Ще й досі у сни селян приходять ці
похмурі тіні, ще й досі кровоточать роз’ятрені серця, болить душа, що звідала
горе до краю.
Бозю! Що там у тебе в руці?
Дай мені, Бозю, хоч соломинку,
Щоб не втонути в Голодній ріці!
Бачиш, мій Бозю, я ще дитинка,
Тож підрости хоч би трохи бодай:
Світу не бачив ще білого, Бозю,
Я пташенятко, прибите в дорозі,
Хоч би одненьку пір’їночку дай.
Тато і мамо — холодні мерці.
Бозю, зроби, щоб їсти не хтілось!
Холодно, Бозю! Сніг дуже білий,
...Бозю, що там у тебе в руці?..
Ведуча. У запізнілій жалобі схилимо голови в каятті
перед світною пам’яттю тих, хто загинув. Вони згасли як зорі.
(Запалюється свічка. Звучить «Реквієм» Моцарта. Свічка
передається з рук у руки.)
Учитель. Нехай кожен із нас торкнеться пам’яттю цього
священного вогню — частинки вічного. А світло оцих свічок хай буде нашою
даниною тим, хто навічно пішов від нас, хто заради торжества справедливості
жертвував собою. Вони повинні
жити в нашій пам’яті.
Учасники розташовуються у 2 кола: внутрішнє і
зовнішнє. Учні, що стоять напроти одне одного, говорять одне одному
компліменти. Потім за командою вчителя учасники внутрішнього кола рухаються,
змінюючи партнера. Обмін висловлюваннями повторюється.
На першу букву свого імені назвати рису характеру
(наприклад: Тетяни -
толерантна)
3. Прийняття правил роботи групи
Учитель. Давайте об’єднаємося в дві групи («Земля» — «Небо»),
(Кожна група обговорює і приймає правила роботи групи.
Записують на аркуш, прикріплюють на дошку.)
Учитель. Ці правила допоможуть зробити наше спілкування
цікавим, Корисним, продуктивним.
II. Блок мотивації навчальної діяльності
Учитель. Тема нашого заняття «Бути здоровим — престижно!»
Учитель. Чого ви очікуєте від заняття?
(Роздати кораблики, учасники пишуть на них свої
очікування, прикріплюють на дошку або на аркуш із намальованим морем.)
Учитель. Пропоную помалювати. Візьмемо аркуші,
що є у вас на столах, і намалюємо коло—циферблат. Але цифри на ньому позначатимуть не час, а роки нашого
життя. Спочатку ми тільки народилися — цифра 0, стрілка ваших годинників
показувала сюди. Потім ми росли, стрілка рухалась від цифри до цифри і
зараз вона стоїть на певній цифрі. Скільки років кожному? Позначте це число на
колі.
Малюємо далі стільки, скільки ви хочете прожити. Але
важливо не лише скільки жити, а й як жити. Якими ви будете через 5, 10, 15, 20
років?
Напишіть це на циферблаті. Продовжте пропозицію «Я
хочу бути… (ким? )» (Діти
пишуть. Час виконання 3—5хв.)
Учитель. Що у нас вийшло?
(Діти називають свої варіанти.)
Учитель. Отже, усі ви хочете бути успішними. Для досягнення
цього вам необхідне здоров’я. Чи значить це, що бути здоровим важливо для всіх
нас? Тоді давайте наші циферблати прикріпимо до дошки — вони нагадуватимуть нам
про нашу мету.
(Роботи дітей кріпляться скотчем до дошки.)
ІІІ. Блок вивчення нового матеріалу з рефлексією
1. «Мозковий штурм» «Здоров’я —
це...»
Учитель. Що таке здоров’я? Які визначення, асоціації, думки
виникають у вас при цьому слові?
(Діти говорять, усі ідеї записуються на дошці,
обговорюються. Викреслюють те, що не підходить під визначення.)
Учитель. Яке місце у вашому житті посідає
піклування про своє здоров’я та здоров’я близьких людей?
Учитель. Щоб учитися, подорожувати, займатися спортом,
допомагати по господарству батькам, збагачувати культурну спадщину людства,
необхідне здоров’я.
Отже, здоров’я —
це те, без чого людині дуже складно активно і щасливо жити.
Давайте ознайомимось з деякими визначеннями здоров’я.
Здоров’я — це стан повного фізичного, душевного та соціального
благополуччя, а не тільки відсутність захворювань і фізичних вад. (Всесвітня організація охорони здоров’я)
Здоров’я — правильна, нормальна діяльність організму. (С. Ожегов)
Здоров’я — це
узгодженість усіх його складових: фізичної, соціальної психічної, духовної. (Т. Бойченко «Основи здоров’я». 5 клас)
Упродовж усього існування людства здоров’я цінувалось
над усе. Наші пращури добре розуміли значення здоров’я. У народних приказках
і прислів’ях збереглося безліч порад:
Здоров’я маємо — не дбаємо, а втративши — плачемо.
Здоровий злидар щасливіший від багача.
Бережи одяг, доки новий, а здоров’я — доки молодий.
Як здоров’я хочеш мати, мусиш рано вставати, а звечора
рано лягати. -- Які ще приказки про здоров’я ви знаєте?
Так, здоров’я треба берегти, бо його дуже важко
відновити. А ви все робите, щоб зберегти здоров’я? Давайте пограємо у гру
«Овації».
Учасники сидять у колі, вчитель пропонує встати тим,
хто, приміром, уранці робить зарядку. Якщо у групі є такі, вони встають, а інші
їм аплодують. Тренер продовжує: «Устаньте всі ті, хто:
— має здорове почуття гумору;
— дотримується принципів здорового
харчування;
— бажає здобувати нові знання про
здоровий спосіб життя;
— не має шкідливих звичок.»
4. Вправа «Шкала “Від чого залежить
здоров’я?”»
На дошці малюється шкала, праворуч позначка
«середовище», ліворуч — людина». Усім учасникам роздаються
стікери, пропонується подумати і дати відповідь на питання: «Від чого, на
вашу думку, залежить здоров’я: від самої людини чи від середовища, яке її
оточує?» Потім кожен учасник кріпить стікер відповідно до свого рішення біля
правої позначки або лівої, а хто вважає, що від людини і середовища, то ближче
до середини.
Потім учасники висловлюють свої міркування, доводячи
свою власну точку зору.
5. Дискусія «Спосіб життя і здоров’я людини»
Враховуючи дані шкали «Від чого залежить здоров’я»,
учасники об'єднуються в 3 групи. Потім кожна група протягом 5 хв. напрацьовує
аргументи на користь своєї позиції. В кінці доходять висновку, що спосіб життя
значною мірою впливає на здоров’я людини.
IV. Блок закріплення нового матеріалу
1. Вправа «Переваги здорового
способу життя»
Учитель. Нині в усьому світі все більшого
поширення набуває рух за здоровий спосіб життя, поширюється мода на здоров’я.
Бути здоровим стає не тільки модно, але й економічно вигідно. Все більше молоді
у світі та нашій країні вважають: «Краще бути здоровим і багатим, ніж хворим».
Учасники об’єднуються в групи. Кожній групі
пропонується скласти пам'ятку «Кроки до успіху». Подається орієнтований варіант пам’ятки:
Після цього пропонується зробити позначки біля трьох
кроків, які вважаються головними на шляху до успіху. Потім відбувається
обговорення
і визначаються пріоритети молоді.
У
ч и т е л ь. Назвіть складові
вашого успіху. Чи вважаєте ви себе успішною людиною?
(Зосередити увагу групи на тому, що говорити про
здоров’я треба в позитивному аспекті — тобто
говорити про те, що саме слід робити. Недоцільним є використання частки «не»,
як то: не пити, не палити тощо.)
Учитель бере паперові кораблики, на яких учні писали
свої очікування, і по черзі запитує в кожного, чи здійснились їхні сподівання.
(Потрібно дати кожному змогу висловитись і попрощатись.)
Продовжити фразу «Бажаю тобі і собі...».
У
ч и т е л ь. Я приєднуюсь до всіх побажань і теж бажаю вам міцного
здоров'я і бути успішними у всьому.